Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
new posts

 • Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği

  Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği veya harita ve kadastro mühendisliği, yeryüzünün tamamının veya bir parçasının ölçülmesi ve bu verilerin bilgisayar ortamında değerlendirilerek harita ve planlar şeklinde ifade ve tasvir edilmesi ile ilgilenen bilim dalıdır. Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği teknolojik gelişmelere açık, çağdaş teknolojiyi en iyi uygulayan mühendislik dallarından biridir.

  Coğrafi bilgi sistemi, kent bilgi sistemi, uzaktan algılama, fotogrametri, kentsel ve kırsal arazi ve arsa düzenlemeleri, kamulaştırma projeleri, etüd ve işletme haritaları, içme suyu ve kanalizasyon projeleri, tescile konu olan harita ve planlar, kadastro haritalarının yapımı, sayısal harita üretimi, mühendislik ve endüstriyel ölçmeler, yersel ve uydu bazlı (GPS) sistemler ile konum belirleme, hidrografik ölçmeler, yeraltı ölçmeleri, her türlü projenin araziye uygulama işleri (aplikasyon), röleve ölçmeleri, plankoteler vb. konular bu mühendislik dalının uygulama alanlarıdır.

  Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliğinin temel görevi, gelişme projelerinde bir altyapı oluşturmaktır. İnşaat mühendisliği, mimarlık, jeoloji mühendisliği, maden mühendisliği, şehir ve bölge planlama mühendisliği, çevre mühendisliği ve coğrafya yakın temasta olduğu bilim ve meslek dallarıdır. Özellikle coğrafi bilgi sistemi, gelişen amaçlar doğrultusunda belli bir coğrafyaya ilişkin halihazır harita, kadastral harita, imar planı, teknik altyapı (su, kanal, gaz, telefon, elektrik vb) tesisleri haritası ve tematik harita yapımı ile sözü edilen meslek dallarına altlık ve ortak kullanım imkanı hazırlamaktadır.

  Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisleri; İller Bankası, Tapu-Kadastro Müdürlüğü, DSİ, Karayolları, Belediyeler v.b. kamu kuruluşları ile büyük şirketlerde veya kendi işyerlerinde istihdam imkanı bulabilmektedirler.

  Bir jeodezi ve fotogrametri öğrencisi olarak bir bilgi vereyim.Bölüm,düşündüğünüz gibi coğrafyadan oluşmuyor,bölümün %80i Matematik %20si ise Bilgisayar ve Alet kullanımı.
  Asker Vurulunca Değil Unutulunca Ölür

 • #2
  Kardeşim Bir gecede maşallahın var Bütün meslek dallarını açıklamışsın ellerine sağlık Paylaşımın için seni kutlarım..

  Her Gece canın sıkılsa keşke böyle güzel açıklayıcı bilgiler yazmışsın ellerine sağlık tekrardan

  Yorum yap

  Hazırlanıyor...
  X