Duyuru

Collapse
No announcement yet.

3D Studio Max Nedir ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• 3D Studio Max Nedir ?

3D Studio Max Nedir ?

3DS MAX kelimesini ilk duyduğumda ne anlama geldiğini merak etmiştim.Yani bir kelimenin kısaltılmışı mıydı acaba!...Sonra ne anlama geldiğini öğrendim; 3 DIMENSION STUDIO MAX.(en azından ben böyle biliyorum) DIMENSION: Boyut, 3 DIMENSION: 3 boyut. 3 BOYUT. İşte bu kelime tam 2 senedir hayatımı dolduran ve üzerinde yoğunlaştığım bir kelime oldu.3D Yİ ilk olarak AUTOCAD le tanıdım. Kursuna gittim. Hocamız bize 3 boyutun mantığını tam 40 dakika boyunca anlattı ve ben hala tam anlamamıştım.Bilgisayarda uygulamaya geçtiğimizde daha bir kafama yattı ama sorun yaşıyordum. 4 tane temel görüş açısı vardı: ÖN,ARKA,ÜST,ALT. Ve tabi ki de PERSPEKTİF bakış açısı. SOL görüş açısında pencereyi bir yere koyuyordum ama sağ açıya geçtiğim zaman pencerenin başka yana kaydığını görüyordum. Epey bocaladım ama sonunda işin mantığını kavradım.İşin sırrı: TÜM BAKIŞ AÇILARINDAN bakabilmektir.Her açıdan kontrol etmesi gerekiyor insanın. İşte yeni başlayanların başlaması gereken nokta budur. İkinci olarak yeni başlayanların en çok sorduğu soru: HANGİ 3D MODELLEME PROGRAMINI KULLANMALIYIM!? Şu an piyasada bir çok 3d programı mevcut:Bunlardan başlıcaları; 3ds max,maya,modo,cinema4d,zbrush,Softimage xsi... Ve her geçen gün yeni bir 3d modelleme programı piyasaya çıkabiliyor. Genelde piyasada şunu söylerler: HER PROGRAMIN KENDİNE AİT AVANTAJLARI VAR.PROGRAM ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL. Ama ben öyle diyemeyeceğim ve taraflı konuşacağım.

Ben,3d ye yeni başlayan arkadaşlara kesinlikle 3DS MAX ı tavsiye ediyorum.Ben 3d ye Autocad 2002 ile başlamıştım.İşim gereği (İnşaat mühendisiyim) bu programı öğrenmem gerekiyordu.Autocad aslında 2d çizim üzerine bir programdır.Ama daha sonra 3d modellemede eklenmiştir.İşte ben Autocad te hayatımın ilk 3d çizimini yaptım.Autocad’te ilk 3d çizimimi yaptıktan 1 sene sonra 3ds maxı öğrendim ve aslında autocad in 3d de ne kadar hantal bir program olduğunu kavradım.3DS MAX tamamen 3d üzerine bir program olduğu için her şeyin kısa yolu vardır.Başta karışık gibi görünür ama tüm o karışıklık aslında sizin modelleme hayatınızı basitleştirmek içindir.3DS MAX ı öğrenmeye başladıkça bunu çok iyi anlarsınız.

Hangi programı kullanacağınıza karar verdiniz.Şimdi karşınıza en çok sorulan ikinci soru çıkar: NASIL ÖĞRENECEĞİM BEN BU 3DS MAX I?! Ben kendim nasıl öğrendim anlatayım; Önce 3ds maxı buldum,bilgisayarıma yükledim ve programı açtım.Dehşete düşmüştüm,Onlarca tuş ve menü vardı.O an içimde acayip bir umutsuzluk duygusu oluştu.O kadar düğmeyi o kadar menüyü nasıl öğrenebilirdim ki.Aklıma yatmıyordu.Ama daha sonra dedim ki: ÖĞRENEN NASIL ÖĞRENİYOR!..

Sonra, gidip EMREH ÇELİK’in kitabını aldım.Yanlış hatırlamıyorsam ertesi gün de NEZİH KANBUR un kitabını aldım.Zaten onların kitabından başka doğru düzgün bir kitap yoktu yeni başlayanlar için.Hep uzmanlar için kitaplar vardı. Neyse,o kitaplardan temel bilgileri öğrenmiştim.Ama kendimi bir kısır döngü içinde görüyordum.Çünkü o kitaplarda sadece işin temeli anlatılmıştı ama ben internette görüp de hayran kaldığım o insan modellerini o gerçekçi iç mekan sahnelerini modellemek istiyordum. Peki bunu nasıl yapacaktım!

İşte o soru beni GOOGLE a yöneltti.Ve 2 senelik max yolculuğumu başlatacak o 2 kelimeyi google ın anahtar kelime kutucuğuna yazdım: 3DS MAX TUTORIAL (3ds max dersi) Karşıma binlerce sonuç çıktığını gördüğümde 3ds max ı öğrenmek isteyenin sadece ben olmadığını da anlamıştım. İşte internette onlarca siteye girdim ve İngilizcemin çok iyi olmasının da avantajı ile tüm dersleri takip edip uyguladım.

Ama en çok modellemek istediğim insan kafası ya da hayvan modellemeyi hala yapamıyordum.İnternette bir sürü ders vardı ama hiç biri yeterli değildi.Türkçe olarak da 1-2 tane site vardı ama onlardaki dersler de yetersizdi. Ve sonunda 3ds max hayatımı sonsuza kadar değiştirecek o cesur kararı verdim: Organik modellemeyi tek başıma deneme-yanılma yoluyla öğrenecektim. Ve o kararı verdiğimden bugüne kadar hep deneme-yanılma yoluyla öğreniyorum.Şu an 3ds maxta hedefledğimin %90 ına ulaştım. İşte benim max hayatım böyle.Eminim 3ds max a yeni başlayan herkesin ilginç bir öyküsü olacaktır. Ama benim öğrenme sürecim böyleydi.Ama bu zamanda yeni başlayanların çok önemli bir avantajı var.Şu an Türkçe 3ds max derslerini bulmak çok kolay.Bir çok site açıldı 3d üzerine.Hatta ben de açtım: www.3dimparatorlugu.com Reklam yapmak için söylemedim.Sadece öğrenmek isteyenler için söyledim. Ben kendimi bu işe adadım.Yeni başladığım zaman çektiğim zorluğu şimdi yeni başlayanlar çekmesin istiyorum.Yani başladığım noktayı ve geldiğim yeri unutmadım. Maalesef bir çok 3d sitesinde çok ukala insanlar vardır.Başarılı çalışma yaptıklarında havaya girerler ve daha deneyimsizleri aşağılarlar.Ben de karşılaştım böyle şeylerle,hem de çok. Hatta bir tanesi bana “SEN BU İŞİ BAŞINDAYKEN BIRAK” bile demişti.Eğer ben o tarz insanları dinlemiş ve kaale almış olsaydım,bugünkü düzeye asla gelemezdim.Hala da öğreniyorum ve hep öğreneceğim.

3DS MAX ucu bucağı olmayan bir programdır ve her zaman öğrenecek bir şeyi vardır.Bu yüzden 3d yolculuğuna başlayacaksanız,sabırlı,soğukkanlı,ve kararlı olmalısınız.Size yöneltilen yapıcı eleştirileri dinleyip yanlışlarınızı düzeltmelisiniz.Hiçbir zaman BEN ÇOK İYİYİM demeyin.Bunu söylediğiniz an ,yaratıcılığınızın öldüğü andır çünkü. Her zaman modellemesi daha zor olan modelleri modellemeye çalışın.Bu,sizi her zaman bir adım ileriye götürecektir.Cesur olun,hiç bir modelden korkmayın.Unutmayın;muhteşem çalışmalar çıkaran tüm insanlar da sizin başladığınız noktadan başladı.Kimse 3ds max ı bilerek doğmadı.Yeter ki çok araştırın ve bulabildiğiniz tüm dersleri iyice anlayana kadar uygulayın ve bir süre sonra fark edeceksiniz ki; artık kendi modelleme tekniğiniz oluşmuş.. Evet,bu da çok önemli bir konudur3DS MAX TA yöntemler çok çeşitlidir.Örneğin; bir vazoyu modellemek için en az 3 yöntem vardır.Ama önemli olan sonuçtur.3 YÖNTEMLE DE sonuca varabiliyorsanız önemli olan odur.Bu 3 yöntemden hangisi kafanıza yattıysa ya da kolayınıza geliyorsa onu kullanın.UNUTMAYIN:3DS MAXTA ÖNEMLİ OLAN SONUÇTUR.SONUCA NASIL ULAŞACAĞINIZ SİZİN BİLCEĞİNİZ İŞTİR. Çok uzun bir yazı oldu ama umarım bir faydası olmuştur yeni başlayanlar için. Herkese 3d hayatında başarılar... Unutmayın; “3DS MAX TA BAŞARI,SİZİN HAYALGÜCÜNÜZLE SINIRLIDIR”

çok teşekkür ederim aydınlatıcı bilginiz için.
    "KAİNATI S£VGİ YÖN£TİYOR"

Yorum yap

Bilgilerin için teşekkürler, autocad'da 3d çizim yapmak bana cok kolay geliyordu, fakat bazı durumlarda zorlanınca 3ds max ı öğrenmeye karar verdim inşallah başarırım..

Yorum yap

Hazırlanıyor...
      X